Neler yeni

IRCForumları - IRC ve mIRC Yardım ve Destek Platformu - İRCforumlari

Duyuru; 📢

Forumda 'Tanıtım Yazısı' şeklinde Sitelerinizin Tanıtımını Yaparak sitenizi yükselte bilirsiniz.İRCForumları Ailesi İyi Forumlar Diler.!

PM Kuralları; 📢

Forumunda yer alan bir konuya istineden kesinlikle (özel mesaj) yolu ile destek talep etmeyiniz, zira bu tip alınan mesajlar kesinlikle cevapsız kalacaktır. İlgili konuya istinaden forumda destek konusu oluşturunuz.

İçerik hk; 📢

Sizde bilgi deneyim sahibi olduğunuz konu ve alanları forumda kolayca paylaşarak daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayabilir, oluşturduğunuz ticari konular sayesinde kazanç elde edebilirsiniz.

sohbet sohbet Reklam Reklam Reklam Reklam
okey oyna

Root

Forum Sahibi
Yönetici
1 Şub 2022
1,298
218
63
www.ircforumlar.com

Ücretsiz Alan Adı Almak (.tk uzantılı)Ücretsiz alan adı (domain) almak için birçok yol mevcut. Öncelikle bilmeyenler için çok kısa domain ve hosting kavramına değineyim.

Bir web sitesi alacaksanız öncelikle bir domain ve hosting almanız gerekir; bunların senelik belli ücretleri var. Bu ikisi, DNS ayarlarıyla birbirine bağlanır. Burda kastedilen dns, hosting tarafından verilen ve domain ayarlarına girilen dns ayarlarıdır. Genelde ns1.hostingfirmasi.com , ns2.hostingfirmasi.com şeklinde olur. Detay için Google‘da arayıp bilgi alabilirsiniz.

En basit şekilde anlatmak gerekirse; hosting, sitenizin dosyalarını barındırdığınız alandır. Bir nevi flash bellek gibi düşünebilirsiniz. İnsanların sitenize girebilmesi için dosyaların 7/24 aktif bir bilgisayarda (sunucuda) tutuluyor olması gerek. Hosting firmaları 7/24 aktif olan ve güvenliği sağlanan sunucularından, size belli bir alan ayırarak, bunu belli bir ücret karşılığında kiralar.

Domain ise, yine en basit kavramla, sitenizin linkidir. Tarayıcıda bu link yazılarak sitenize ulaşılır. Çeşitli alan adı uzantıları mevcuttur ve yine bunların belli ücretleri var. Örneğin; siteniz.com , siteniz.net , siteniz.org gibi.ÜCRETSİZ ALAN ADI ALMAK​

.com, .net gibi alan adlarının belli bir ücreti olduğunu söyledim. Fakat tüm alan adları bu şekilde değil, bazı uzantılar ücretsiz olarak da sunuluyor. Ücretsiz alan adı alacağınız birçok site mevcut, fakat bunların çoğunda alan adı uzantısı çok uzundur, bu anlatacağım yöntemde .tk gibi kısa bir alan adına sahip olabileceksiniz.

Siteniz.abcdefghi.com gibi uzun olan alan adlarının bazıları alan adını ücretsiz vermesi karşılığında sitenizin içerisine kendi reklamını koyar. Benim bu yazıda anlatacağım yöntem ise hem ücretsiz hem de reklamsız. Bu nedenle bunu anlatmak istedim.

.TK UZANTILI ÜCRETSİZ ALAN ADI​

Bu uzantıyı daha önce duymuş veya görmüş olabilirsiniz. Bir dönem ülkemizde yasaklandı fakat sonra tekrar açıldı ve şu anda aktif durumda. Yabancı bir sitedir, Türkçe dil desteği var fakat dil ayarını Türkçe yapsanız bile bazı yerlerde yine İngilizce terimler çıkıyor. Birazdan adım adım .tk uzantılı web sitesini nasıl alacağınızı anlatacağım. Fakat öncesinde uyarmalıyım; yukarıda da belirttiğim gibi, bu sadece domain. Bir siteye sahip olabilmeniz için bir de hosting‘e ihtiyacınız olduğunu unutmayın!

.tk uzantılı domain‘in güzel yanı isterseniz dns ayarlarını yaparak bir hostinge bağlayabilirsiniz. İsterseniz de var olan bir siteye yönlendirebilirsiniz. “Ücretsiz blog sitesi kurmak” ile ilgili olan yazımı inceleyin, yazıda anlattığım yöntemle kendinize wordpress üzerinden veya blogger üzerinden ücretsiz site yapabilirsiniz. Daha sonra .tk uzantılı alan adınızı bu siteye yönlendirebilirsiniz.

ADIMLAR

 • Ücretsiz alan adı alabilmek için sitesine girin.
 • Hemen karşınıza “Yeni ÜCRETSİZ etki alanı bul” yazısı çıkacaktır. Bu alana almak istediğiniz web sitenizin adını yazdıktan sonra “Uygunluğu Kontrol Et” butonuna basarak sorgulayın.
 • Karşınıza tk, ml, ga, cf ve gq şeklinde 5 adet alabileceğiniz alan adı çıkacaktır. Yanında ÜCRETSİZ etiketi varsa bu alan adı uygundur ve alabilirsiniz demektir. Daha önceden alınan bir adı ise “Uygun değil” yazacaktır. Böyle bir durumda başka bir isim yazıp tekrar sorgulatmayı deneyin.
 • Çıkan seçeneklerden istediğinizi seçin. Ben örneğe .tk uzantılı isimden devam edeceğim. Diğerlerinin de bir farkı yok, işlemler aynı şekilde devam edecektir. Alan adının sağ tarafındaki “Hemen alın” yazısına tıklayın.
 • Seçtikten sonra hemen sağ üst tarafa“1 sepetteki etki alanı” yazısı çıkacaktır. Onun yanında bulunan “Öde” butonuna tıklayın.
 • Karşınıza 2 seçenek çıkacak. Bunlardan ilki yönlendirmek için, yani bu alan adını girince başka bir siteye yönlensin isterseniz (örneğin blogger sitesine). Diğer seçenek ise, varsa eğer, bir hosting hesabınıza bağlamak içindir. Burada bir seçenek seçmeden de devam edebilirsiniz. Ayarlamaları sonradan da yapabiliyorsunuz. Ben şimdilik yönlendirme seçeneği ile devam edeceğim.
 • Burada bir önemli nokta daha var. Sağ tarafta bu alacağınız alan adının etkinlik süresi otomatik olarak “3 Months” (3 Ay) olarak geliyor. Bunu “12 Months” (12 Ay) olarak değiştirin. Bu alan adını 12 ay boyunca ücretsiz kullanabileceğiniz anlamına geliyor. Daha fazlasını isterseniz ücretli oluyor. 12 ay seçtikten sonra “Continue” seçeneğinden devam edebilirsiniz.
 • E-posta adresinizi girip “Verify My Email Address”e tıklayın. Tıkladıktan sonra mail adresinize bir onay mesajı gelecek. Mail adresinize giriş yaparak gelen maildeki onay linkine tıklayın. Onay maili hemen gelmeyebiliyor bazen, biraz bekleyebilirsiniz.
 • Sonrasında adres ve iletişim bilgilerinizi soracak, buraları kafadan sallayabilirsiniz. Doğru olması gerekmiyor.
 • Bu adımları da tamamladıktan sonra alan adınız hazır hale gelecektir. Güle güle kullanın.
 • Daha sonralarında istediğiniz zaman yine bu siteye giriş yaparak alan adınızın ayarlarını değiştirebilirsiniz. Eğer DNS ayarı yaparsanız bu ayarlar genelde 3-4 saat içinde etkin olur. Yine de sistemde size 48 saat içerisinde etkin olabileceği söyleniyor, bu maksimum sür
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst